World News

Polacy lepsi od Islandii na EuroBaskecie U18

Reprezentacja do lat 18 z wygraną na EuroBaskecie dywizji B. W niedzielnym spotkaniu prowadzony przez Krzysztofa Roszyka zespół pokonał Islandię 90:71. Kolejne spotkanie podczas turnieju w Skopje nasz zespół rozegra we wtorek.

To był mecz, który od połowy pierwszej kwarty toczył się pod dykando Biało-Czerwonych. Punky naszej drużynie dostarczyli Iwo Baganc i Tymoteusz Sternicki, a siedmiopunktową serię pod koniec tej odsłony zanotował Joel Cwik. Po jego trójce Polacy objęli prowadzenie 26:12 i w kolejnych minutach powiększali przewagę.

Nasz zespół miał lepszą skuteczność rzutową niż rywale, spokojniej i co najważniejsze skuteczniej wykonywał też rzuty wolne - 16 na 21 za 1. Najlepszym punktującym spotkania został Iwo Baganc, autor 22 punktów.

Po trzech spotkaniach grupowych Polacy mają bilans 1-2. Przed naszą drużyną jeszcze mecze z Estonią oraz Kosowem. Po dwie najlepsze ekipy z każdej grupy zmierzą się w ćwierćfinałach, pozostałe będą grały o miejsca 9 - 22.

W zależności od rozstrzygnięć w dywizji A awans do elity uzyskają dwa bądź trzy zespoły. Liczba miejsc gwarantujących promocję uzależniona jest od postawy Serbów, którzy już teraz mają zapewnioną organizację EuroBasketu U18 dywizji A w 2025 roku. W przypadku zajęcia miejsc 13-16 w tegorocznych zmaganiach, Serbowie nie będą relegowani, a tym samym zmniejszy się liczba drużyn z awansem.