World News

Čínska tenistka Čchin-wen Čeng je olympijská víťazka, Vekičovú zdolala v dvoch setoch

Čínska tenistka Čchin-wen Čeng sa stala olympijskou víťazkou vo dvojhre žien. V sobotňajšom finále parížskeho turnaja zdolala v pozícii nasadenej šestky trinástku "pavúka" Donnu Vekičovú z Chorvátska za 106 minút 6:2, 6:3.

Bronz získala svetová i turnajová jednotka Poľka Iga Swiateková, ktorá v piatkovom zápase o 3. miesto zvíťazila na antuke v areáli Roland Garros nad Slovenkou Annou Karolínou Schmiedlovou hladko 6:2, 6:1.

Vekičovej, ktorá v semifinále vyradila Schmiedlovú, sa nevydaril vstup do zápasu, keď veľmi rýchlo prehrávala 0:3. V prvom sete dvakrát stratila podanie a prehrala ho 2:6. Čchin-wen Čeng rýchlymi krížnymi údermi z oboch strán od základnej čiary nútila súperku k chybám, navyše bola naďalej stopercentná pri využívaní brejkbalov, takže si v úvode druhého setu vytvorila náskok 2:0.

Až za tohto stavu Chorvátka herne ožila, prvýkrát zlomila servis súperky a dokázala vyrovnať na 2:2. Číňanka sa vďaka dvom esám v závere piateho gemu opäť dostala do vedenia.

image

Schmiedlovej tréner: Najlepšia zverenkyňa, akú som kedy mal, na Kaju som neskutočne hrdý

Rozhodujúci moment prišiel v dramatickom ôsmom geme za stavu 4:3, keď si svetová sedmička a finalistka tohtoročného Australian Open trpezlivou hrou počkala na svoje momenty a napokon využila svoj štvrtý brejkbal. Duel zakončila v deviatej hre, keď premenila hneď prvý mečbal.

Čína sa tak raduje z ďalšej tenisovej medaily, striebro v mixe získali Wang Sin-jü a Čang Č‘-čen. Dvadsaťjedenročná Čchin-wen Čeng sa postarala o prvé čínske zlato vo dvojhre v olympijskej histórii.

"Je to niečo neskutočné. Žiadne slová nedokážu opísať moje emócie. Každé kolo bolo super náročné, urobila som všetko, čo som mohla, aby som vybojovala medailu pre moju krajinu. Cítim, že celá Čína bude na mňa hrdá. Aj ja som na svoj výkon hrdá. Keď hrám za moju krajinu, nájdem v sebe špeciálnu energiu. Nikdy sa nevzdávam, bojovala som v každom zápase. Moji rodičia sledovali finále doma, som presvedčená, že kričali od radosti pred televízorom," uviedla Čchin-wen Čeng v prvom interview priamo na kurte Philippa Chatriera.