World News

Američania dokonali víťazné ťaženie. Vo veľkom finále porazili Francúzsko a majú zlato

Americkí basketbalisti obhájili titul olympijských šampiónov. V parížskom finále v sobotu zdolali domácich Francúzov 98:87. Pripísali si piaty triumf v sérii a sedemnásty celkovo.

Kľúčovou osobnosťou duelu bol 36-ročný veterán Stephen Curry, ktorý dal 24 bodov, keď v úplnom závere premenil štyri trojky.

Zopakovali si finále

Duel bol reprízou finále spred troch rokov z Tokia, no Američanom tentokrát nechýbala ani jedna z najväčších hviezd NBA. Kevin Durant získal štvrté zlato spod piatich kruhov a osamostatnil sa na čele najúspešnejších amerických basketbalistov olympijskej histórie.

Najlepší strelec histórie NBA LeBron James pridal do zbierky tretie zlato, má aj bronz z Atén. Curry vybojoval vôbec prvú olympijskú medailu, na konte mal doteraz iba dva tituly majstra sveta.

V závere úradoval Curry

Zápas mal vyrovnaný priebeh do polovice druhej štvrtiny, keď Francúzi viedli 27:26, ale Američania si ešte do prestávky dokázali vypracovať náskok desiatich bodov. V tretej desaťminútovke viedli obhajcovia titulu aj o 14, no domáci začali pomaly okresávať manko a tri minúty pred koncom znížili na rozdiel jediného koša (79:82).

Lenže práve vtedy zaúradoval Curry prvou zo svojich štyroch trojok v záverečnej trojminútovke. Celkovo premenil dlhoročný líder Golden State 8 z 12 pokusov spoza oblúka. Najlepší strelec tokijského finále Durant pridal 15 bodov, rovnako ako Devin Booker.