World News

Povedený závěr letního MS: Mareček druhý, Voborníková třetí

Ani ze závěrečných hromadných startů nevyšli čeští biatlonisté naprázdno. Jonáš Mareček si odveze z mistrovství světa v letním biatlonu v Otepää stříbro a Tereza Voborníková přidala ke včerejšímu zlatu bronz.

Hromadný start mužů: Mareček podtrhl povedený šampionát

V sobotu ráno při výběhu říkal Jonáš Mareček svému spolubydlícímu Jakubu Štvrteckému: „Kubo, dneska se mi zdálo, že budeš dobrý. Dáš 0+1.“ A tak se i stalo, Kuba s touto střeleckou bilancí zvítězil. A naopak věštil, že v neděli by zase mohl uspět Jony.

V hromadném startu se spolu s Jonášem Marečkem pohyboval na nejvyšších příčkách i Tomáš Mikyska. Na závěrečné stojce, kterou výrazně ovlivnil vítr, měli šanci zabojovat dokonce o vítězství. Oba ale udělali dvě chyby. Marečkovi to i tak stačilo na druhé místo, Mikyska dojel pátý. První zlato pro domácí Estonsko získal Zahkna, bronzový byl Lotyš Rastorgujevs.

Velmi dobrý výkon na trati předvedl Mikuláš Karlík (pátý čas), ale s šesti chybami zůstal těsně za branami elitní desítky. Na střelnici se nedařilo ani 19. Adamu Václavíkovi, 22. Michalu Krčmářovi a 25. Jakubu Štvrteckému.

Jonáš Mareček: „Dneska jsem byl hotový, ale myslím, že jsem si to za ty předešlé dny zasloužil. V pátek jsem se hodně vydal a včera už to pro mě bylo kruté. Dneska to šlo tři kola jakž takž, ale v závěru už mi chyběly síly. Taky mě bolela záda. Na poslední střelbě jsem byl rád za dvojku. Jsem rád, že se tu dařilo i dalším klukům. Z Kubova vítězství jsem měl velkou radost, jsme největší kamarádi. A dneska jsem rád i za sebe. Myslím, že jsem tu podával kvalitní výkony na trati. Střelecky to na mě byl spíš horší průměr, ale i tak jsem měl stabilní výsledky. S tím jsem velmi spokojený.“

Hromadný start žen: Druhá medaile pro Voborníkovou

Do hromadného startu žen nastoupily dvě české biatlonistky a obě se alespoň na chvíli ocitly v jeho čele. Tereza Voborníková opět skvěle střílela, chybu udělala pouze při třetí střelecké zastávce. Nakonec nestačila pouze na Lotyšku Bendikovou a Finku Minkkinenovou, které lépe běžely.

Skvělá byla na trati opět Lucie Charvátová, za nejrychlejší Bendikovou zaostala jen o 3,5 sekundy. I se sedmi trestnými koly tak dojela na kvalitním čtvrtém místě.

Tereza Voborníková: „Dneska už mi to vůbec nechutnalo. Věděla jsem, že na trati umírám, takže musím jet víc takticky a střílet, protože už mi žádné síly nezbyly. To teplo mě dohnalo. Celkově mám letní závody hrozně ráda a o to víc mě mrzí, že jsem se dozvěděla, že za rok MS nebude. Jinak směrem k zimě jsem ráda, že střelba je pořád mojí oporou. Zároveň i příprava s novými trenéry se ubírá dobrým směrem a víme na čem pracovat.“

Česko na druhém místě v pořadí národů

Čeští biatlonisté získali v Otepää 8 medailí (3-1-4), nejvíc ze všech. Cennější sbírku (3-2-1) ale dala dohromady Ukrajina. Třetí nejúspěšnější zemí bylo Bulharsko (3-1-0).

V historické tabulce letních světových šampionátů se Česko přehouplo přes 100 medailí (37-34-31) a posunulo se na druhé místo před Bělorusko (37-23-29). Suverénně nejúspěšnější je Rusko (112-94-93).

Karel Halberštádt

Článek Povedený závěr letního MS: Mareček druhý, Voborníková třetí se nejdříve objevil na Biatlon.