World News

To wyróżniało Lecha latem

Lech Poznań z początku sezonu 2024/2025 a z końca rozgrywek 2023/2024 to dwie zupełnie inne drużyny. Obecny zespół ma przede wszystkim trenera i perspektywy na przyszłość, dlatego wygląda zupełnie inaczej od ekipy, która w maju była zlepkiem zawodników.

W 7 kolejkach PKO Ekstraklasy 2024/2025 dało się dostrzec wiele rzeczy, które wyróżniały Lecha Poznań czy nawet odróżniły je od innych drużyn. Wrześniowa przerwa na kadrę to dobry moment, aby w jednym tekście wspomnieć o wszystkim tym, co wyróżniało Kolejorza na starcie rozgrywek.

MOCNE PIERWSZE POŁOWY

W 5 z 7 dotychczasowych meczów Lech Poznań wyglądał lepiej do przerwy niż po przerwie. W pierwszych 45 minutach zdobył aż 8 goli, po zmianie stron strzelił już tylko 3 bramki, w tym 2 ekipie Pogoni Szczecin. Latem mocną stroną Kolejorza był czas pomiędzy 31 a 40 minutą – 5 trafień.

EFEKTOWNY STYL GRY

Lecha Poznań wyróżniał latem efektowny styl gry polegający na wymianie wielu krótki podań i na zagrywaniu prostopadłych piłek. W momencie prowadzenia ataku pozycyjnego Lech przechodził z systemu 1-4-2-3-1 na ustawienie 1-3-4-3, w którym bardziej do przodu szedł Joel Pereira, a prawy pomocnik schodził do środka. Ponadto Mikael Ishak potrafił cofać się do drugiej linii i wyciągać wyżej obronę rywala, podczas ataków wielu piłkarzy szło w pole karne przed dotarciem tam piłki. Lecha Poznań cechował też wysoki pressing na połowie przeciwnika i zbieranie wielu piłek w okolicach środkowej strefy boiska. W wielu letnich spotkaniach Kolejorz miał więcej odbiorów i wygranych pojedynków 1 na 1 od swojego rywala.

WYSOKA INTENSYWNOŚĆ

Wysoka intensywność była jednym ze znaków rozpoznawczych nowego Lecha Poznań. Tylko w jednym spotkaniu (z Rakowem Częstochowa) nasz zespół przebiegł mniej kilometrów od swojego rywala, choć i w tym spotkaniu pokonał rekordowy dystans 119,06 km. Lechici często biegali więcej od przeciwników mających niższe posiadanie piłki co było najlepszym dowodem na progres, jaki zrobili poznaniacy pod wodzą Nielsa Frederiksena. Latem głównie nasi środkowi pomocnicy regularnie biegali po 11-12 kilometrów w ciągu 90 minut.

DOBRY ATAK

Latem Lech Poznań miał 4 najlepszą ofensywę po Legii Warszawa, Cracovii Kraków i Pogoni Szczecin. W zestawieniu średniego posiadania piłki (57%) nasz zespół jest na razie trzeci, mimo czwartej najlepszej ofensywy współczynnik goli oczekiwanych (xG) jest trzeci (1,62). Mikael z Ishak z 5 golami zajmuje 2. miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców Ekstraklasy, w klasyfikacji kanadyjskiej (5 bramek + asysta) plasuje się na 2. pozycji za Kallmanem z Cracovii. Wysoko w zestawieniu strzelców jest także Dino Hotić (3 gole).

Strzały: 107 (15,3 na mecz)
Strzały celne: 30 (4,3 na mecz)
Strzały niecelne/zablokowane: 77 (11,0 na mecz)
Strzały z pola karnego: 71 (10,1 na mecz)
Strzały z dystansu: 36 (5,1 na mecz)

SZCZELNA OBRONA

Po letniej części rundy jesiennej Lech Poznań ma najlepszą obronę wraz z Rakowem Częstochowa. Stracił tylko 3 gole, zachował 5 czystych kont, w tym 4 z rzędu i m.in. dzięki temu do kadr na wrześniowe mecze zostali powołani debiutanci – Alex Douglas oraz Bartosz Mrozek. Kolejorz ostatnią bramkę stracił 3 sierpnia, gdy przy prowadzeniu 3:0 dał się pokonać w doliczonym czasie gry. Współczynnik oczekiwanych bramek straconych również jest na poziomie 0,74 (3 najlepszy wynik w PKO Ekstraklasie).

POWTARZALNOŚĆ

Lecha Poznań od lipca do końca sierpnia cechowała powtarzalność. Aż 3 razy udało się wygrać wynikiem 2:0, tylko raz mieliśmy niższe posiadanie piłki od rywala (w 1. kolejce), dodatkowo Kolejorz regularnie podczas meczów notował minimum 80% celnych zagrań. Najwięcej celnych podań (87%) nasz zespół zaliczył w spotkaniu z Górnikiem Zabrze

ZAUWAŻALNE INDYWIDUALNOŚCI

O Mikaelu Ishaku i Dino Hoticiu było już wspomniane wyżej, ale nie tylko oni błyszczeli latem. Pewnie między słupkami spisywał się Bartosz Mrozek, do najlepszych młodzieżowców zalicza się Antoni Kozubal (2 asysty), a ofensywnych pomocników odbudowywany Afonso Sousa (2 bramki + asysta). Mikael Ishak (najwyższy xG w lidze – 4,24) przewodzi w klasyfikacji strzałów (19 uderzeń, 11 celnych), natomiast Joel Pereira w klasyfikacji udanych dośrodkowań (19 wrzutek). Portugalczyk jest także w drugi w zestawieniu podań kluczowych (18).

HISTORYCZNE WYNIKI

Latem Lech Poznań notował nieoczywiste rezultaty. Po prawie 3 latach zdobył obiekt w Lubinie ogrywając Zagłębie w sierpniu na wyjeździe pierwszy raz od 19 lat. Kolejorza nie straszy już Mielec, który zdobył po ponad 4 latach, a w Ekstraklasie pierwszy raz od ponad 31 lat. W tych, jak i w innych 3 spotkaniach Lech Poznań jako pierwszy wychodził na prowadzenie, latem wygrał wszystkie mecze (5 spotkań), w których obejmował prowadzenie 1:0.

Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat)

The post To wyróżniało Lecha latem first appeared on KKSLECH.com.