Γιάννης Αντετοκούνμπο και Αντιγόνη Ντρισμπιώτη οι σημαιοφόροι στους Ολυμπιακούς Αγώνες
![](https://www.tanea.gr/wp-content/uploads/2024/07/6268703-e1720550225228-300x200.jpg)
![](https://www.tanea.gr/wp-content/uploads/2024/07/6268703-e1720550225228-300x200.jpg)
Τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη αποφάσισε να χρίσει σημαιοφόρους της ελληνικής αποστολής στην Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 η ΕΟΕ.
Η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή συνεδρίασε και αποφάσισε ο σούπερσταρ των Μιλγουόκι Μπακς και η πρωταθλήτρια βάδην να είναι οι πρώτοι αθλητές που θα εμφανιστούν στην Τελετή Έναρξης στον Σηκουάνα, το βράδυ της 26ης Ιουλίου.
Η απόφαση για τον φόργουορντ της Εθνικής και των Μπακς ήταν ομόφωνη, ενώ η πρωταθλήτρια του βάδην επελέγη μετά από ψηφοφορία, μαζί με τις Ευαγγελία Πλατανιώτη, Μαργαρίτα Πλευρίτου και Μαρία Σάκκαρη.
Η Επιτροπή, ακολουθώντας την εθιμοτυπική διαδικασία για την επιλογή του Σημαιοφόρου ήρθε πριν από τη συνεδρίαση, σε επαφή με μεταλλιούχους Ολυμπιονίκες. Ωστόσο τόσο ο Μίλτος Τεντόγλου όσο και η Κατερίνα Στεφανίδη ζήτησαν να μην είναι Σημαιοφόροι για να μην αλλάξουν το πρόγραμμα της προετοιμασίας ενόψει της συμμετοχής στους Ολυμπιακούς Αγώνες.