World News in Greek

Ολυμπιακοί Αγώνες: «Αντίο» με ψηλά το κεφάλι για τον Γκιώνη

Ta Nea

Ο Παναγιώτης Γκιώνης αποκλείστηκε από τον γύρο των «32» στο Ολυμπιακό τουρνουά του πινγκ πονγκ.

Δεν τα κατάφερε ο Παναγιώτης Γκιώνης. Ο Έλληνας πρωταθλητής του πινγκ πονγκ γνώρισε την ήττα με 4-2 (11-5, 11-4,11-7, 7-11, 8-11, 11-8) από τον Αμερικανό Τζα Κανάκ και αποκλείστηκε στη φάση των «32» των Ολυμπιακών Αγώνων.

Ο Αμερικανός μπήκε πολύ πιο δυνατά στα παιχνίδι και προηγήθηκε με 3-0 σετ του Γκιώνη, ωστόσο ο 44χρονος πρωταθλητής κατάφερε να επιστρέψει στο ματς παίρνοντας τα δύο επόμενα σετ και μείωσε σε 3-2.

Ο Γκιώνης προηγήθηκε με 7-6 στο 6ο σετ, ωστόσο ο Αμερικανός αντέδρασε ισοφάρισε και πέρασε μπροστά στο σκορ με 9-7. Ο Έλληνας αθλητής δεν το έβαλε κάτω και μείωσε σε 9-8, όμως ο Κανάκ επανήλθε αυξάνοντας τη διαφορά σε 10-8 και έκλεισε το ματς με 11-8.

Έτσι ο πρωταθλητής μας αποχαιρέτησε τους 6ους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας του.