World News in Greek

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Ο λόγος που ο Νόα Λάιλς έγινε «χρυσός» αν και τερμάτισε πρώτος ο Κισέιν Τόμσον

Ta Nea

Ο αμερικάνος Νόα Λάιλς κέρδισε στον αγώνα των 100 μέτρων και έγινε αυτόματα ο γρηγορότερος άνθρωπος στον κόσμο

Ο αμερικάνος σπρίντερ Νόα Λάιλς κέρδισε το χρυσό στα 100 μέτρα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, αφήνοντας πίσω του τον τζαμαϊκανό Κισέιν Τόμσον και παίρνοντας τον τίτλο του ταχύτερου ανθρώπου στον κόσμο.

Ο Λάιλς τερμάτισε σε 9,79 δευτερόλεπτα —επίσημα 9,784— ξεπερνώντας τον Τόμσον για μόλις 0,005 δευτερόλεπτα. Ο Τόμσον, αφού πέρασε με άνεση από τους προκριματικούς γύρους, ήταν το φαβορί της κούρσας.

Ο αμερικάνος Fred Kerley πήρε το χάλκινο μετάλλιο τερματίζοντας στα 9,81 δευτερόλεπτα.

Αγωνία

Μέχρι τη στιγμή όμως των τελικών αποτελεσμάτων, τόσο ο Λάιλς, όσο και ο Τόμσον δεν είχαν ιδέα για το ποιος από τους δύο θα ανέβει στην κορυφή του βάθρου.

Βλέποντας τη φωτογραφία του τερματισμού, οι περισσότεροι θεώρησαν πως νικητής της κούρσας ήταν ο Κισέιν Τόμσον καθώς το πόδι του είχε ακουμπήσει πρώτο τη γραμμή του τερματισμού. Δυστυχώς για εκείνον όμως, αυτό δεν ήταν αρκετό για να λάβει το χρυσό μετάλλιο.

Ο λόγος είναι πως ο κανονισμός λέει ότι ο χρόνος για κάθε αθλητή στίβου δεν σταματάει μόλις περάσει οποιοδήποτε μέρος του σώματός του από την τελική γραμμή, αλλά μόνο όταν περάσει ο κορμός του σώματός του.

Η λεπτομέρεια

Ο τζαμαϊκανός Τόμσον έβαλε το πόδι του πρώτα, ενώ ο αμερικάνος Λάιλς στο τέλος έσκυψε το κεφάλι και έγειρε το σώμα του μπροστά με αποτέλεσμα για 5 χιλιοστά του δευτερολέπτου να αναδειχθεί ο γρηγορότερος αθλητής του κόσμου.

Δείτε τον αγώνα:

Είναι η πρώτη φορά που ένας Αμερικανός κερδίζει τα 100 μέτρα από το 2004, όταν ο Justin Gatlin πήρε τον τίτλο στην Αθήνα. Είναι επίσης η πρώτη φορά από το 2004 που δύο Αμερικανοί τερμάτισαν στο βάθρο. Η Τζαμάικα, με επικεφαλής τον κάτοχο του παγκόσμιου ρεκόρ Γιουσέιν Μπολτ, είχε κυριαρχήσει στα σπριντ τις τελευταίες δύο δεκαετίες.

Η ανατροπή

Ο Λάιλς μπορεί να ήταν το φαβορί στο Παρίσι, αλλά κάθε άλλο παρά σίγουρος φαινόταν στους προκριματικούς αγώνες. Τερμάτισε δεύτερος στην εναρκτήρια κούρσα του και δήλωσε αργότερα ότι είχε εκτιμήσει λάθος την ταχύτητα του αγωνιστικού χώρου. Τερμάτισε και πάλι δεύτερος στον ημιτελικό πίσω από τον τζαμαϊκανό Ομπλίκ Σεβίλ, ο οποίος έκανε 9,81, ενώ ο Λάιλς έπρεπε να καλύψει την αργή εκκίνηση καθώς προκρίθηκε στον τελικό με 9,83.

Ο Τόμσον είχε τρέξει 9,80 στον ημιτελικό —τον ταχύτερο χρόνο από όλους τους προκριματικούς για τον τελικό— χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.

Ο υπερασπιστής του τίτλου από το Τόκιο, ο ιταλός Lamont Marcell Jacobs, τερμάτισε πέμπτος με χρόνο 9.85. Ο χρόνος ήταν το καλύτερο της σεζόν για τον Jacobs, ο οποίος ήταν ο νικητής-έκπληξη το 2021 και δεν έχει φτάσει σε αυτά τα ύψη τα τρία χρόνια μετά το Τόκιο.

Τέλος να αναφέρουμε επίσης πως ο φετινός αγώνας των 100 μέτρων ήταν ο γρηγορότερος στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων καθώς όλοι οι αθλητές τερμάτισαν σε λιγότερο από 10 δευτερόλεπτα.