World News in Greek

Επική ανατροπή από το -24 και πρόκριση στα ημιτελικά για τη Σερβία

Ta Nea

Αν και βρέθηκε να χάνει με 24 πόντους, η Σερβία γύρισε το ματς και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά.

Στη ζώνη των μεταλλίων με σούπερ ανατροπή η Σερβία!

Η ομάδα του Σβέντισλαβ Πέσιτς βρέθηκε να χάνει με 24 πόντους στη δεύτερη περίοδο από την Αυστραλία, αλλά με τρομερή αντεπίθεση στη συνέχεια γύρισε το ματς και πήρε τη νίκη με 95-90 στην παράταση (82-82 κ.δ.). Ο νικητής του Βραζιλία-ΗΠΑ θα είναι ο αντίπαλος των «πλάβι» στον ημιτελικό του Ολυμπιακού τουρνουά.

Kορυφαίος για τη Σερβία ήταν ο Γιόκιτς ο οποίος τελείωσε το ματς με 21 πόντους, 14 ριμπάουντ και 8 ασίστ ενώ 17 πόντους με 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ είχε ο Μπογκντάνοβιτς.

Από τους Αυστραλούς, ο Μιλς είχε 26 πόντους με ένα μαγικό πρώτο ημίχρονο ενώ στους 25 σταμάτησε ο Γκίντι.

Η Αυστραλία μπήκε εξαιρετικά στο ματς και στο 13′ βρέθηκε στο +24 (20-44), έχοντας πρώτο βιολί τον ασταμάτητο Μιλς. Η Σερβία έφερε το ματς τούμπα λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου όταν προηγήθηκε με 61-60 ενώ ο Μιλς έκανε το 82-82 με καλάθι στο ένα δευτερόλεπτο από τη λήξη της τέταρτης περιόδου. Στην παράταση οι Σέρβοι ήταν ανώτεροι και πήραν τη νίκη με 95-90.

Τα δεκάλεπτα: 17-31, 42-54, 67-65, 82-82 (κ.δ.), 95-90 (παρ.)

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Πετρούσεβ 9 (5 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 17 (3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ) , Μαρίνκοβιτς , Ντόμπριτς 11 (3/4 τρίποντα) , Γιόκιτς 21 (9/15 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη) , Μίτσιτς 14 (2/4 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 λάθη), Γκούντουριτς 11 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νταβίνοβατς , Αβράμοβιτς 10 (4 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 2 (3 λάθη)

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Γκούρτζιαν): Ντάνιελς , Γκίντι 25 (8/15 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 λάθη) , Μιλς 26 (9/16 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γκριν , Ντελαβεντόβα (3 ριμπάουντ), Έξουμ 12 (5 ασίστ, 3 λάθη), Λάνταλ 5 (6 ριμπάουντ), Κέι , ΜακΒέι 13 (3/5 τρίποντα), Μάγκνεϊ 2 (6 ριμπάουντ), Ριθ 7 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)