World News in Polish

Igrzyska olimpijskie: Turczynki powalczą o medale

Bardzo zacięty był pierwszy ćwierćfinał turnieju siatkarek. Zmierzyły się w nim reprezentantki Turcji i Chin. O losach awansu musiał zadecydować tie-break. W nim lepsze okazały się zawodniczki z Turcji. Kapitalny występ zanotowała reprezentantka Turcji, Melissa Vargas.  Podopieczne Daniele Santarelliego czekają na swojego rywala. Będą nim Włoszki lub Serbki. Drużynowość ponad Vargas Od początku spotkania trwała […]

Artykuł Igrzyska olimpijskie: Turczynki powalczą o medale pochodzi z serwisu Strefa Siatkówki - Mocny Serwis.

Drużynowość ponad Vargas

Od początku spotkania trwała walka punkt za punkt. Atak Turczynek opierał się na Melissie Vargas, po drugiej stronie swoje akcje kończyły Yyingying Li i Zhu Ting. Problemy z zamknięciem akcji miała Ebrar Karakurt, rywalkom również zdarzało się popełniać błędy. Dopiero gdy w ataku uaktywniła się Yuanyuan Wang Chinki odskoczyły na 20:17. Przez pewien czas warunki dyktowały podopieczne trenera Bin Caia. Mimo zrywu Vargas w końcówce i serii obronionych piłek setowych (24:20, 24:23) to Chinki po zepsutej zagrywce Aydin cieszyły się ze zwycięstwa.

Przebudzenie Turczynek, Vargas show

Z wysokiego „c” w drugiego seta weszły Turczynki. Gdy asa posłała Zehra Gunes, interweniował trener Chinek (1:4). Z czasem obok Vargas uaktywniła się Hande Baladin. Po kolejnym tureckim kontrataku jeszcze jedną przerwę wykorzystał chiński szkoleniowiec (5:10). Mimo starań Li dystans pozostawał wyraźny. Niestety przy stanie 14:10 dla Turcji z kontuzją z boiska zeszła Cansu Ozbay. Rozgrywająca po wystawieniu piłki upadła na boisko i miała problem, żeby kontynuować grę. Mimo wymuszonej zmiany rozgrywającej Turczynki kontynuowały swoją grę. Dopiero w końcówce mylić zaczęła się Vargas i po asie Linyu Diao interweniował trener Santarelli (21:22). W końcówce swoje akcje kończyła Meliha Diken. Blok na Xiangyu Gong zamknął seta.

Początek trzeciej partii przypominał poprzednią. Tym razem jednak błędy Turczynek i celne zagranie Gong szybko wyrównały wynik (1:4, 4:4). Skuteczności nie traciły Vargas i Baladin a po kolejnych asach atakującej było już 9:5 dla jej drużyny. Poderwać do walki Chinki starały się Li i Gong. Turczynki były konsekwentne, ręki w ataku nie wstrzymywała Vargas. Chociaż z czasem dystans zaczął topnieć, Chinki nie zdołały odwrócić wyniku. W końcówce problemy z przebiciem się przez blok zaczęła mieć Vargas. Ataki Xinyue Yuan doprowadziły do walki na przewagi (24:24). Ataki Vargas i Karakurt dały jednak ostatnie punkty Turczynkom.

Efektowny powrót Chinek i długa seria Turczynek

Z przytupem w czwartą odsłonę weszły Chinki. Po kolejnym bloku na Vargas interweniował trener Santarelli (6:2). Szkoleniowiec szybko sięgnął po zmiany przyjmujących. Nie pomogło to jednak jego podopiecznym. Wciąż na siatce górowały Chinki. Gdy ponownie ataku nie skończyła Vargas, kolejną przerwę wykorzystał turecki trener (12:4). Raz za razem punktowały Li i Zhu. W pewnym momencie Chinki prowadziły nawet dziesięcioma punktami. Przy zagrywkach Deryi Cebecioglu Turczynki zaliczyły efektowną serię. Chinki zupełnie straciły skuteczność w ataku (19:10, 19:16). Dopiero atak Yuan z obiegnięcia pozwolił zrobić przejście. W dalszej fazie seta punktowanie na swoje barki wzięła Diken. Dystans szybko topniał. Po bloku na Li Chinki prowadziły już tylko 22:20. Turczynki nie zdołały jednak doprowadzić do wyrównania. As Li i mocny atak Zhu sprawiły, że Chinki doprowadziły do tie-breaka.

Niewykorzystana szansa Chinek

Po dwóch blokach Chinki prowadziły 4:2 w tie-breaku. Kontrataki Vargas szybko wyrównały wynik (4:4). Nie brakowało przedłużonych wymian. Gdy efektowną akcję skończyła Eda Erdem, nastąpiła zmiana stron (7:8). W kolejnych akcjach skutecznie atakowała Li (10:9). Swoje akcje kończyła Vargas. Po błędzie chińskiej skrzydłowej o czas poprosił jeszcze trener Bin (11:13). Mocny atak Vargas dał kolejne piłki meczowe Turczynkom – 14:12. Kiwka Elif Sahin zamknęła emocjonujące spotkanie.

Chiny – Turcja 2:3
(25:23, 21:25, 24:26, 25:21,12:15)

Składy zespołów:
Chiny: Yuan (11), Zhu (19), Diao (3), Gong (18), Wang Y. (8),  Li (25), Wang M. (libero) oraz Zhang, Zheng, Ding i Wu Turcja: Ozbay, Vargas (42), Baladin (13), Erdem (9), Gunes (7), Karakurt (7), Orge (libero) oraz Diken (8) , Cebecioglu (5), Sahin (4), Kalac i Aydin