World News in Slovak

Útok na medailu nevyšiel. Kajakárku Mintálovú zradila hneď prvá bránka

Slovenská vodná slalomárka Eliška Mintálová obsadila deviate miesto v nedeľňajšom finále K1 na olympijských hrách vo Francúzsku. Záverečná jazda jej nevyšla podľa predstáv a na víťazku Jessicu Foxovú z Austrálie stratila 6,90 sekundy. Striebro si vybojovala Poľka Klaudia Zwolinská a bronz pripadol Britke Kimberley Woodsovej.

Mintálová ťukla hneď na prvej bránke, ktorú trafila pádlom. Nájazd do ťažkej sedmičky, ktorá robila problémy viacerým pretekárkam, zvládla čisto a rýchlo, no na štrnástke ju vynieslo a stratila veľa času.

Sklamaná reakcia

V spodnej časti už nedokázala ukrojiť zo svojho manka. Do cieľa prišla priebežne na piatej priečke so stratou 6,90 sekundy na suverénnu Foxovú, pričom za ňou štartovalo ešte päť pretekárok. "Som sklamaná, ťažko sa mi to hodnotí. Hneď na úvod taká ľahká bránka a tam prišlo k dotyku... Vrchná časť mi nevyšla, spláchlo ma tam a bol to koniec nádejí," povedala pre STVR so slzami v očiach. Mintálová tak zopakovala deviate miesto z Tokia 2020.

Jej tréner Peter Cibák vyzdvihol výkon svojej zverenky s výnimkou dvoch problematických pasáží. "V prvom rade sa chcem Eliške poďakovať za bojovnosť. Bohužiaľ tam bol jeden ťuk a prejazd bránkami 13 a 14 nám nevyšiel ideálne. Inak všetky náročné pasáže prešla perfektne ako aj dievčatá, ktoré išli na medailu. Bez toho ‘ťuku‘ by bola piata a bez tej chyby ešte lepšia, ale to už je šport," zhodnotil po pretekoch Cibák.

Jeho zverenka ešte štartuje v disciplíne kajak kros, ktorá sa začne v piatok, no klasický slalom je jej primárna disciplína.

Do semifinále postúpila z deviateho miesta v sobotňajších rozjazdách, pričom v oboch mala trestné sekundy. V semifinále sa na kanáli vo Vaires-sur-Marne nedotkla ani jednej bránky, no nevyhla sa ani zaváhaniu.

Vo valci pred bránkou číslo sedem ju mierne vynieslo, musela sa vracať a stratila niekoľko sekúnd, no v ďalšom priebehu išla dobre a postup mala vo vrecku. Nakoniec obsadila šieste miesto, do boja o medaily prešlo dvanásť z 22 semifinalistiek.

Zlato smeruje do Austrálie

Prvé zlato v K1 v kariére získala po vynikajúcom výkone Jessica Foxová. Tridsaťročná Austrálčanka v semifinále chybovala v hornej časti trate a v polovičke strácala už takmer päť sekúnd, no nakoniec postúpila z ôsmej priečky.

Vo večernom finále však už potvrdila, že je najväčšia favoritka na titul, keď doslova preletela traťou a v cieli mala čas 96,08 s. Zwolinská na ňu stratila 1,45 a Woodsová až 2,86 sekundy, ostatné pretekárky vyše 4,5 sekundy. Obhajkyňa zlata Ricarda Funková z Nemecka išla taktiež výbornú jazdu, no na 20. bránke dostala päťdesiatku a jej sen o obhajobe sa rozplynul.

Foxová si tak vybojovala prvé olympijské zlato v tejto disciplíne, v Londýne 2012 získala striebro a v Riu de Janeiro 2016 i Tokiu 2020 bronz. Doteraz jediné zlato spod piatich kruhov si vybojovala pred troma rokmi, no v C1.