Sparta odvrátila blamáž. Do EL ji doprovodí Liberec s Plzní

Stačilo ale málo a do skupiny neprošla ani Sparta. Letenští už v úvodním duelu 4. předkola na půdě dánského Sönderjyske nepředveli při bezbrankové remíze nikterak oslnivý výkon, nicméně to nebylo nic proti tomu, co se dělo v domácí odvetě.

Nejprve šokoval sparťany ve 35. minutě Uhre a o pět minut později zmrazil celou Letnou Klöve. V té době potřebovala Sparta vstřelit k postupu minimálně tři góly. Jak se záhy ukázalo, klíčová byla snižující trefa kapitána Lafaty v úplném závěru první půle.

Sparta po změně stran dostala dánského soupeře pod tlak a nakonec dokázala dva kýžené góly přidat. V 69. minutě se hlavou prosadil Šural a pět minut před koncem zápasu dostal Letnou do euforie střídající Brabec, který byl na hřišti jen pár vteřin. Spartě sice zařídil postup i prémii 65 milionů korun, ale ve skupině už bude hrát za Anderlecht, kam má podle kouče Ščasného namířeno.

To Liberec postoupil až nečekaně hladce. Z kyperské Larnaky si přivezl více než nadějnou výhru 1:0, doma pod Ještěděm byl Slovan ještě daleko suverénnější. Díky životnímu výkonu Jana Sýkory, který mezi 8. a 41. minutou nasázel hattrick, vyhrál hladce 3:0 a stejně jako loni se probojoval základní skupiny Evropské ligy.

Závěrečným předkolem neprošla jen Slavia. Pražané ztratili šanci na postup už doma, když slavnému Anderlechtu podlehli 0:3. A stejným výsledkem skončila i odveta v Bruselu. Úvodní dva góly dostala Slavia z penalt, výhru belgického favorita pak po změně stran pečetil Heylen.

Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - Sönderjyske 3:2 (1:2)

Branky: 44. Lafata, 69. Šural, 85. Brabec - 35. Uhre, 40. Klöve. Rozhodčí: Madden - Stewart, Carr (všichni Skot.). ŽK: Vácha, Karavajev, Koubek - Romer. První zápas: 0:0, postoupila Sparta. Diváci: 13.685.

Slovan Liberec - AEK Larnaka 3:0 (3:0)

Branky: 8., 15. a 41. Sýkora. Rozhodčí: Bebek - Petrovič, Grgič (všichni Chorv.). ŽK: Bartošák, Baroš, Pokorný - Tomás. ČK: 90. Murillo (Larnaka). Diváci: 7570. První zápas: 1:0, postoupil Liberec.

Anderlecht Brusel - Slavia Praha 3:0 (2:0)
Branky: 2
2. Tielemans z pen., 40. Teodorczyk z pen., 60 Heylen. Rozhodčí: Taylor - Beswick, Nunn (všichni Angl.). ŽK: Sylla - Mikula, Ngadeu. První zápas: 3:0, postoupil Anderlecht.