10. kolejka PKO Ekstraklasy – podsumowanie

W piątek, 27 września, o godzinie 18:00 meczem na stadionie GKS-u w Katowicach została zainaugurowana 10. kolejka piłkarskiej PKO Ekstraklasy sezonu 2024/2025. W tej serii spotkań na fotelu lidera umocnił się Lech Poznań, który będzie prowadził podczas drugiej tej jesieni przerwy na kadrę.

Na początek 10. kolejki Ekstraklasy w piątek, 27 września, o godzinie 18:00 beniaminek ligi GKS Katowice zagrał przed własną publicznością z Pogonią Szczecin, która na wyjazdach nie błyszczy. „Portowcy” znowu źle się zaprezentowali, GKS był lepszy i wygrał 3:1. W drugim piątkowym spotkaniu Lechia Gdańsk będąca już poza Pucharem Polski po rozegraniu dwóch różnych połów zremisowała z Widzewem Łódź 1:1. Dokończenie kolejki tradycyjnie nastąpi w sobotę, w niedzielę oraz w poniedziałek.

W sobotę już o godzinie 14:45 faworyzowany Raków Częstochowa, który niespodziewanie odpadł z Pucharu Polski zmierzył się u siebie z walczącą o byt Puszczą Niepołomice. Tym razem niespodzianki nie było, Raków zwyciężył 2:0 i zbliżył się do czołówki. Później Motor Lublin po środowej porażce z Jagiellonią Białystok 0:2 (mecz zaległy) znowu na własnym obiekcie odkuł się w rywalizacji z ostatnim Śląskiem Wrocław, który w tym sezonie jeszcze nie wygrał. Tym razem wicemistrz Polski przegrał 1:2, choć jeszcze w 82 minucie prowadził 1:0. Na koniec dnia o 20:15 ekipa Legii Warszawa zremisowała 1:1 z Górnikiem Zabrze.

Niedzielne emocje zaczęły się już o godzinie 12:15. Wtedy Zagłębie Lubin, w którym niedawno zmienił się trener i dyrektor sportowy zagrało u siebie z lepszym w ostatnich dniach Radomiakiem Radom. Tym razem po golu w doliczonym czasie gry „Miedziowi” wygrali 1:0. Potem w jednym z hitów 10. kolejki solidna w ostatnich tygodniach Korona Kielce, która pod wodzą Jacka Zielińskiego ewidentnie odżyła zmierzyła się z liderującym w tabeli Lechem Poznań. Hat-trickiem popisał się Patrik Walemark dając Kolejorzowi zwycięstwo 3:2 oraz bardzo cenne 3 punkty.

Po tym meczu o godzinie 17:30 gliwicki Piast podejmował u siebie Jagiellonię Białystok, która po triumfie w zaległym meczu nad Motorem Lublin 2:0 awansowała na ligowe podium. Teraz Jaga już nowym wiceliderem, Mistrzowie Polski wygrali na Górnym Śląsku rezultatem 1:0. Na koniec 10. kolejki piłkarskiej PKO Ekstraklasy sezonu 2024/2025 zespół Cracovii mający już z głowy Puchar Polski w poniedziałek, 30 września o 19:00 zagrał przy Kałuży ze Stalą Mielec, której również nie ma już w Pucharze. „Pasy” rozegrały dwie różne połowy, po golu z 11 metrów w końcówce ugrały punkt.

Najlepsi strzelcy po 10. kolejce PKO Ekstraklasy 2024/2025:

9 goli – Leonadro Rocha (Radomiak Radom)
5 goli – Mikael Ishak (Lech Poznań), Efthymis Koulouris (Pogoń Szczecin), Imad Rondić (Widzew Łódź)
4 gole – Dino Hotić (Lech Poznań), Bartosz Kapustka (Legia Warszawa), Aleksander Gorgon (Pogoń Szczecin)