Kadra U16 zakończyła EuroBasket

Reprezentacja Polski do lat 16 rozegrała ostatnie spotkanie podczas EuroBasketu dywizji A w Iraklionie. Niestety, Biało-Czerwoni nie sprostali Gruzji i zajęli ostatecznie 14. miejsce w turnieju. Tym samym nasz zespół nie zdołał utrzymać się w elicie i w 2025 roku w kategorii do lat 16 będzie rywalizował w dywizji B.

To było drugie spotkanie Polaków z Gruzją podczas zmagań w Grecji. Pierwsze w grupie nasz zespół przegrał różnicą pięciu punktów, źle prezentując się w czwartej kwarcie. Podczas decydującego o utrzymaniu meczu KoszKadra również wyraźnie ustępowała rywalom w ostatniej części podstawowego czasu gry.

Na nieco ponad 6 minut do końca czwartej kwarty po punktach Gabriela Sularskiego było 53:56. Niestety na kolejne punkty graczy znad Wisły musieliśmy czekać blisko pięć minut. W tym czasie Gruzini zanotowali serię 17:0, która skutecznie zaprowadziła ich do wygranej,

Polacy szukali swoich punktów w polu trzech sekund, ale to rywale byli znacznie skuteczniejsi spod kosza, częściej decydowali się też na rzuty z dystansu.

Porażka w meczu o 13. miejsce oznacza, że Polacy obok Bułgarii i Chorwacji pożegnali się z dywizją A. Wszystkie te reprezentacje w 2025 roku w kategorii do lat 16 rywalizować będą w dywizji B. Do dywizji A w 2024 roku awansowały Estonia, Rumunia oraz Szwajcaria.

Mistrzostwo Europy wywalczyła Francja, z którą Polska rywalizowała w grupie. W finale Trójkolorowi pokonali Hiszpanię 82:70. Brąz dla Serbii.

Polska - Gruzja 57:75 (20:18, 12:17, 14:14, 11:26)
Polska: Gabriel Sularski 18 (1), Piotr Łosiak 13, Franciszek Boruciński-Hrycyk 9, Oliwier Botorek 6, Bartosz Folga 5, Wojciech Bloch 2, Filip Dereszyński 2, Michał Nagel 2, Vincent Berliński 0, Patryk Hurynowicz 0, Stanisław Musiałek 0, Borys Szopa 0.
Najwięcej dla Gruzji: Mate Khatiashvili 28 (1). Mate Kavlashvili 11 (1), Ilia Suladze 11 (1)