Nowe wyzwanie młodych siatkarek #VolleyWrocław

Dla #VolleyWrocław niezwykle ważna jest praca z młodzieżą, która wyróżnia Wrocław na tle innych siatkarskich ośrodków. Dlatego od kilku lat, co sezon, szansę trenowania i gry w seniorskim zespole otrzymują zawodniczki z grup młodzieżowych. W minionych latach była to m.in. Joanna Chorąża czy Julia Stancelewska. W sezonie 2024/2025 taką szansę otrzymają trzy siatkarki — Lena […]

Artykuł Nowe wyzwanie młodych siatkarek #VolleyWrocław pochodzi z serwisu Strefa Siatkówki - Mocny Serwis.

Dla #VolleyWrocław niezwykle ważna jest praca z młodzieżą, która wyróżnia Wrocław na tle innych siatkarskich ośrodków. Dlatego od kilku lat, co sezon, szansę trenowania i gry w seniorskim zespole otrzymują zawodniczki z grup młodzieżowych. W minionych latach była to m.in. Joanna Chorąża czy Julia Stancelewska. W sezonie 2024/2025 taką szansę otrzymają trzy siatkarki — Lena Frybel, Anna Karasińska oraz Emilia Solarewicz.

#Volleywrocław stawia na zdolną młodzież

Piramida szkolenia w #VolleyWrocław rozpoczyna się od pracy z młodzieżą, na którą wrocławski klub kładzie duży nacisk. W programach, które realizuje, czyli Volleymania Wrocław i Volleymania Dolny Śląsk, bierze udział ponad 1000 młodych adeptek i adeptów siatkówki z rejonu. Oprócz patronatu, jakim obejmuje te projekty, #VolleyWrocław prowadzi także własne drużyny młodzieżowe: młodziczki, juniorki młodsze oraz juniorki. Miniony sezon był dla tych grup niezwykle owocny, bogaty w wiele sukcesów, takich jak m.in. Mistrzostwo Polski Młodziczek, Mistrzostwo Dolnego Śląska Juniorek, 7. miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorek, czy awans z drugiego miejsca do Finału Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych. W rankingu SSM – #VolleyWrocław zajmuje II miejsce w Polsce!

Najzdolniejsze siatkarki z młodzieżowych zespołów trafią pod przewodnictwo sztabu pierwszej drużyny. Taka forma współpracy da im szansę na grę w seniorskim zespole. Nic dziwnego, że po tak pozytywnym sezonie tę szansę otrzymają aż trzy zawodniczki — Lena Frybel (przyjmująca), Emilia Solarewicz (przyjmująca) oraz Anna Karasińska (środkowa). W tym sezonie priorytetem dla młodych siatkarek będzie trening z pierwszym zespołem oraz gra w rozgrywkach II ligi i juniorskich. Jeśli będzie potrzeba — trener Bartłomiej Dąbrowski może zadecydować o włączeniu siatkarek do składu meczowego w rozgrywkach Tauron Ligi, a wtedy wrocławscy kibice będą mogli oczekiwać na debiut młodych siatkarek w ekstraklasie.

Środkowa i dwie przyjmujące

Anna Karasińska w siatkówkę gra od piątej klasy szkoły podstawowej, a pierwszą trenerką była Natalia Rosiak- Olszewska w klubie UKS „Wieża” Radków. Po 3 latach gry młoda środkowa zdobyła pierwsze Mistrzostwo Dolnego Śląska w kategorii młodziczek. W tym samym sezonie została powołana do kadry Polski U15. W 2020 zdobyła srebrny medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży z kadrą Dolnego Śląska. W kolejnym sezonie powtórzyła te sukcesy i została powołana do kadry Polski U16.

Od sezonu 21/22 gra w drużynach młodzieżowych #VolleyWrocław. W pierwszym sezonie we Wrocławiu zdobyła złoty medal Mistrzostw Dolnego Śląska w Juniorkach Młodszych i zajęła 8. miejsce w finale Mistrzostw Polski. Do dorobku medalowego dorzuciła także srebrny medal Mistrzostw Dolnego Śląska w Juniorce i zajęła 7. miejsce w finale Mistrzostw Polski Juniorek. W kolejnym sezonie powtórzyła wynik, zdobywając Mistrzostwo Dolnego Śląska w Juniorce Młodszej, srebrny medal Mistrzostw Dolnego Śląska w Juniorce oraz zajmując 5. miejsce w finale Mistrzostw Polski Juniorek w Dębicy. W sezonie 2023/24 zdobyła Mistrzostwo Dolnego Śląska Juniorek i zajęła 7. miejsce w finale Mistrzostw Polski w Stężycy. Trzykrotnie była nagradzana statuetką MVP spotkania. – Miło mi poinformować, że w przyszłym sezonie będę reprezentować seniorski zespół KGHM #VolleyWrocław. Bardzo się cieszę i do zobaczenia w Hali Orbita – mówi Anna Karasińska, środkowa.

Lena Frybel zaczęła grać w siatkówkę w trzeciej klasie szkoły podstawowej w klubie UKS Trójka Sulechów. Pierwszym jej trenerem był Marek Mierzwiński. Trzykrotnie była w Finale Mistrzostw Polski w minisiatkówce. W 2020 r. przeniosła się do Głogowa, gdzie zdobyła wicemistrzostwo Dolnego Śląska młodziczek oraz 3. miejsce w Mistrzostwach Polski w siatkówce plażowej.

Po roku zmieniła barwy na #VolleyWrocław, gdzie zdobyła Mistrzostwo Dolnego Śląska Juniorek Młodszych i Wicemistrzostwo Dolnego Śląska Juniorek oraz awansowała do Finału Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych. W sezonie plażowym zajęła 1. miejsce w Mistrzostwach Dolnego Śląska zarówno w kat. juniorka młodsza, jak i w juniorce, oraz 6. miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorek. W sezonie 22/23 obroniła tytuł Mistrzyń i Wicemistrzyń Dolnego Śląska juniorek młodszych i juniorek oraz otrzymała statuetkę MVP sezonu. Z zespołem juniorskim zajęła 5. miejsce w Polsce. W sezonie plażowym zajęła 1. miejsce na Dolnym Śląsku w kat. juniorka młodsza i juniorka, a w Mistrzostwach Polski Juniorek Młodszych – 7. miejsce. W ostatnim sezonie zdobyła złoty medal Mistrzostw Dolnego Śląska Juniorek oraz 7. miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorek. W sezonie plażowym zdobyła złoto w Mistrzostwach Dolnego Śląska Juniorek oraz 6. miejsce w Finale Mistrzostw Polski. –Bardzo się cieszę, że w nadchodzącym sezonie będę mogła dołączyć do seniorskiego zespołu KGHM #VolleyWrocław. Nie mogę się doczekać i do zobaczenia – mówi Lena Frybel, przyjmująca.

Emilia Solarewicz swoją przygodę z siatkówką zaczęła 8 lat temu w klubie MKS ROKITA Brzeg Dolny. Pierwszymi trenerami byli Piotr Zaczkiewicz i Małgorzata Durdyn. Pierwsze rozgrywki, w których brała udział odbywały się w ramach Volleymanii Dolny Śląsk w trójkach, a następnie w czwórkach. Po drodze były również „Kindery”, oraz gra w drużynach młodziczek, kadetek i juniorek. W okresie gry w młodziczkach była powoływana do kadry Dolnego Śląska, gdzie w 2020 roku zdobyła srebrny medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, której trenerem był Andrzej Krowiak.

W #VolleyWrocław Solarewicz zameldowała się w II roku rozgrywek juniorki młodszej i w tym klubie osiągała liczne sukcesy — między innymi w sezonie 2022/2023: mistrzostwo Dolnego Śląska kadetek, 5. miejsce Juniorek na Mistrzostwach Polski w Dębicy, a w sezonie 2023/2024 mistrzostwo Dolnego Śląska juniorek i 7. miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorek w Stężycy. –Bardzo się cieszę, że moja praca i zaangażowanie zostały zauważone i docenione. W tym sezonie będę reprezentowała #VolleyWrocław nie tylko w młodzieżówce, ale i w siatkówce seniorskiej, w zespole KGHM #VolleyWrocław – mówi Emilia Solarewicz, przyjmująca.