World News in Greek

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 96-99: Δεινοπάθησε, αλλά έκανε το 2-0 και πέρασε στα ημιτελικά

Ta Nea

Ο Παναθηναϊκός τα «χρειάστηκε» στην Πυλαία, αλλά νίκησε στην παράταση τον ΠΑΟΚ με 99-96 και πέρασε στα ημιτελικά της Basket League.

Ο Παναθηναϊκός αν και του βγήκε το λάδι νίκησε τελικά στην παράταση τον ΠΑΟΚ στο Παλατάκι με 99-96 και πέρασε στα ημιτελικά της Basket League. Σε ένα τρομερό ματς που πήγε στην παράταση νικητής ήταν τελικά ο Παναθηναϊκός, που είχε σε εξαιρετική μέρα τον Γκραντ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο ματς και με μπροστάρη τον Μήτογλου πήρε το προβάδισμα από νωρίς στην αναμέτρηση. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα την αναμέτρηση όμως προϊόντος του χρόνου άρχισε να βρίσκει και εκείνος ρυθμό. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους πράσινους στο +7 και στο 29-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός συνέχισε να είναι υψηλός με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με μεγάλη συχνότητα και τον ΠΑΟΚ να ακολυθεί τον ρυθμό του Παναθηναϊκού. Πέρασε μπροστά μάλιστα ο Δικέφαλος του Βορρά μέχρι και με τρεις πόντους, όμως ο Παναθηναϊκός ξαναπέρασε μπροστά. Το ημίχρονο έκλεισε με τρομερό τρόπο από τον Πόρτερ, ο οποίος έβαλε τρίποντο και φάουλ, έχασε την βολή, πήρε όμως το ριμπάουντ και έβαλε το καλάθι στο τέλος του χρόνου που έγραψε το 49-44 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι εξαιρετικά ανταγωνιστικός και με τον Πόρτερ να τον οδηγεί έφτασε τη διαφορά μέχρι και στο +8 και μάλιστα δύο φορές μέσα στην ίδια περίοδο. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 67-61.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι εκπληκτικός και έφτασε τη διαφορά μέχρι και τους 10 πόντους, με τον Φρίντρικσον και τον Πόρτερ να οδηγούν την ομάδα. Σε εκέινο το σημείο πήρε από το χέρι τον Παναθηναϊκό ο Ναν και με συνεχόμενα τρίποντα έφερε το ματς στην ισοπαλία και στο 85-85 ένα λεπτό πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Στο τέλος και με το ματς στο 89 όλα ο Πόρτερ δεν κατάφερε να σκοράρει στην τελευταία επίθεση και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο ΠΑΟΚ έδειχνε να μένει από δυνάμεις, ενώ ο Γκραντ ήταν ο παίκτης ορχήστρα μετά την αποβολή του Ναν με 5 φάουλ. Ο δικέφαλος του Βορρά έχασε δύο βολές με τον Πόρτερ και τρεις με τον Φρίντρικσον σε τέσσερις μάλιστα απόπειρες και έτσι μοιραία έμεινε πίσω. Οι πράσινοι ξέφυγαν με 99-94 λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης και το τελικό σκορ του ματς ήταν 99-96 και αφού προηγουμένως είχε αστοχήσει σε τρίποντο ισοφάρισης ο Πόρτερ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-29, 49-44, 67-61, 89-89 (κ.α), 96-99 (παρ.)

ΠΑΟΚ (Νερατζάκης): ΜακΝίς 15 (6/7 δίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Φρίντρικσον 25 (4/6 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5/9 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη σε 44:54), Μιχάλακ 16 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ σε 40:55), Άλστον 15 (3/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πόρτερ 2 (8/14 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/9 βολές, 14 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 45:00), Σχίζας, Τσαϊρέλης, Μαργαρίτης 2, Γουίλιαμς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα 7 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/.3 βολές), Γκραντ 19 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Αντετοκούνμπο 4, Γκριγκόνις 9 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Μπαλτσερόφσκι 2, Παπαπέτρου 7 (1/5 τρίποντα, 2/3 βολές), Ναν 25 (6/12 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη σε 25:52), Λεσόρ 15 (6/11 δίποντα, 3/10 βολές, 7 ριμπάουντ)