ჟურნალისტებმა დაადგინეს უკრაინაში დაღუპული 186 ათასი რუსი ჯარისკაცის ვინაობა
BBC-ის რუსულმა სამსახურმა, „მედიაზონამ“ და მოხალისეთა ჯგუფმა დაადგინეს 186 102 რუსი ჯარისკაცის ვინაობა, რომლებიც უკრაინასთან ომის დაწყებიდან მოყოლებული დაიღუპნენ. გამომძიებლების თქმით, ბოლო ერთი თვის განმავლობაში დადასტურებული სახელების რაოდენობა თითქმის 20 000-ით გაიზარდა, რაც რეკორდული ზრდაა დათვლის დაწყებიდან. თუმცა, კვლევის ავტორები აღნშნავენ, რომ დაღუპულთა რიცხვის ზრდა ფრონტზე არსებულ ვითარებას არ უკავშირდება. ასევე აღნიშნულია, რომ დაღუპულთა შორის მოხალისეების წილი კვლავ იზრდება: ისინი ამჟამად დადასტურებული მსხვერპლის მესამედს შეადგენენ. Читать дальше...
„საქმე უცხოელი პატრონების დაკვეთით შეკერეს“ - ფარცხალაძე დუმილს არღვევს, თუმცა ბევრს არაფერს ამბობს
აშშ-ის და ბრიტანეთის მიერ სანქცირებული ოთარ ფარცხალაძე, - რომელზეც საქართველოს ხელისუფლებას „კანონიერი ქურდის“ ძმის მკვლელობასა და „ქოლცენტრებთან“ დაკავშირებული ბრალდებებით ძებნა აქვს გამოცხადებული, - პირველ კომენტარს აკეთებს და თავის ყოფილ გუნდს „დაკვეთის შესრულებაში“ ადანაშაულებს.
აშშ-ის უზენაესმა სასამართლომ ტრამპის მიერ დაწესებული ტარიფების უმეტესობა უკანონოდ ცნო
აშშ-ის უზენაესმა სასამართლომ პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის მიერ დაწესებული ტარიფების უმეტესობა უკანონოდ აღიარა, მათ შორის ორმხრივი ტარიფები თითქმის ყველა ქვეყნიდან იმპორტზე და კანადიდან, მექსიკიდან და ჩინეთიდან შემოტანილ საქონელზე 25%-იანი ტარიფები, იუწყება The Wall Street Journal.
Microsoft-ის ტექნიკური დირექტორი ეპსტინს სწერდა, რომ თავის იახტაზე მიიღო პუტინის "ცოლი და ქალიშვილი"
Microsoft-ის ყოფილმა ტექნიკურმა დირექტორმა, ნათან მირვოლდმა, ფინანსისტ ჯეფრი ეპსტინს მისწერა, რომ რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინის ცოლსა და ქალიშვილს თავის იახტაზე მასპინძლობდა. ეს ელექტრონული ფოსტის ჯაჭვი „მედუზამ“ აღმოაჩინა აშშ-ის იუსტიციის სამინისტროს მიერ გასაჯაროებულ მასალებში.
ეთერ თუთბერიძე და მედლის ორი მხარე
დასავლური და არა მხოლოდ დასავლური პრესა 2026 წლის ზამთრის ოლიმპიადის თითქმის დაწყებისთანავე ბევრს წერს ეთერ თუთბერიძეზე, რომელიც წლების განმავლობაში ფიგურული სრიალის რუს ჩემპიონებს წვრთნიდა, ახლა კი ქართველ სპორტსმენებსაც ამზადებს.
კვარაცხელიას საქმეზე გამოჰკითხეს დაპატიმრებული პოლიციელი, რომელიც ამბობს, რომ „კილერები“ პირველმა გამოჰკითხა
მას შემდეგ, რაც ნიკო კვარაცხელიას მკვლელობის დაგეგმვის ბრალდებით ძმებ კაკულიებსა და ბესარიონ ჟვანიას ბრალი წაუყენეს, პატიმრობაში მყოფმა პოლიციის ყოფილმა ჩინოსანმა თქვა, რომ ამ საქმეზე აქამდე უცნობი დეტალები იცის - დღეს იგი გამომძიებლებმა გამოჰკითხეს.
უკრაინასა და მოლდოვაში დაკავებული არიან მკვლელობების დაგეგმვაში ეჭვმიტანილები
უკრაინასა და მოლდოვაში დაკავებულია ათი პირი, რომლებიც ეჭვმიტანილი არიან ჟურნალისტების, სამხედრო მოსამსახურეებისა და საზოგადო მოღვაწეების მკვლელობის მცდელობის დაგეგმვაში.